Phallusifer – The Immoral Code.

Runt 2006 nåddes ännu en milstolpe inom svartmetallen. Tyvärr var det en milstolpe jag lyfte på benet och urinerade på likt en antiklerikal löptik. Det var nämligen då Phallusifer – The Immoral Code såg världens ljus. Ringer det ingen klocka? Nä, projektet blev väl inte direkt någon succé och såhär i efterhand är det nog få som vill prata om det. Det var i alla fall världens första black metal-porrfilm.

Ja, ni läste rätt. Detta klassiska pressmeddelande från Karnal Film Productions säger egentligen allt.

phallcover

Phallusifer – The immoral code is something never done before: Hardcore porn with hints of S&M and Satanic imagery starring the Harlot Queen as herself and a frontman of a known black metal band whose identity will remain anonymous, and the soundtrack is mainly comprised of decadent black metal music,” including KILL (Sweden), NECRODAEMON (Germany), THUS DEFILED (U.K.), ANIMA DAMNATA (Poland) and FILII NIGRANTIUM INFERNALIUM (Portugal). ”Phallusifer – The Immoral Code” contains over 65 minutes of film, including extra scenes and a trailer. The footage contains artistic editing and enhanced images with satanic symbolism, according to the director (who is the frontman/axeman of yet another black metal band and who wishes to remain anonymous for the time being).

Innan detta pressmeddelande dök upp på nätet vill jag minnas att det var lite surr i underjorden gällande filmprojektet. Många band blev tillfrågade om de ville bidra med musik till filmen och uppenbarligen var det några som faktiskt gjorde det. Snacket gick även att det var den forne sångaren och basisten Sabathan från ENTHRONED som skulle nakenbrottas på film. Innan vi går vidare. Lyssna på detta. Skulle ni vilja höra den här sångaren stöna på film?

Vem regissören, eller vad man nu ska detta det för, var har jag faktiskt ingen aning om men det vet säkert någon av er i läsekretsen. Min gissning är att det var någon annan oanständig belgare typ Nornagest, även han från ENTHRONED. Det eller någon tjomme från ARKHON INFAUSTUS. Eller någon som senare kom att spela i DIAPSIQUIR. Var det förresten någon som hann se musikvideon de sistnämnda spelade in innan den blev bryskt borttagen från Youtube? DET var en jävla resa.

Skit samma.

Detta var alltså 2006. Jag vill minnas att filmen släpptes och att det sedan blev väldigt tyst. Inte tyst som i ja-detta-var-ju-ingen-höjdare-tyst utan tyst som i tyst-tyst. Filmens existens försvann ur mitt medvetande tills bara för något år sedan då jag satt och roade mig med att komma på porrfilmstitlar och koncept. Vad sägs exempelvis om den Tarantino/Hans Scheike-doftande vampyrsadorullen Från Dask Till Dån? Eller den sjukt nischade shemale/scat-rullen Tom Tits Exkrement? Inte det? Något mer familjevänligt kanske? Tja, äventyrsrullen In Diana Jones har ju makalöst nog inte gjorts och för de minsta har vi alltid Kåtbockarna Bruse. Ja, mycket kan man säga om dessa titlar men efter att ha sett Phallusifer – The Immoral Code kan jag på fullaste allvar säga att de är betydligt mer potenta.

phallusiferInnan jag gjorde det aktiva valet att genomlida sextiofem minuter belgiskt hårdrocksknull så tänkte jag att i bästa fall är detta åtminstone lite småkul. Det var det inte. Denna film består av två segment. Det första är en evighetslång soloscen med The Harlot Queen där hon pillar sig själv på kebaben och stundtals sölar ned sig med stearin. Det andra är en trist samlagsscen med risig svartmetall i bakgrunden.

Det är allt.

Ibland trixar de till det och inverterar färgerna så det ser ut som kodad betal-TV.

Wow.

Man hade ju förväntat sig något mer. Att snubben inte ens har corpse paint på sig gör mig nästan förbannad.  Det hade trots allt varit lite kul. Och med ”lite kul” menar jag såklart att det hade varit helt hysteriskt.

Slutbetyget blir ”högst oförargligt”. Jag hade väntat mig något i stil med August Underground möter Max Hardcore men jag fick Heavy Metal Parking Lot möter Mike Beck. Nä, det är faktiskt vänare än så. Anslagstavlan möter Text-TV. Detta är ett skolexempel på när något faller pladask mellan två stolar. De som vill kolla på hårdkokt vuxenfilm kommer att gäspa och de som är ute efter svartmetallen kommer att slå på en riktig skiva efter cirka två minuter när nyhetens behag är över.

Av förklarliga skäl kan jag inte visa er några klipp ifrån filmen och trailern har sedan länge blivit förvisad från Youtube. Det jag kan bjuda på är den här länken där ni i en förkortad version kan streama spektaklet. På utrikiska brukar man kalla följande material för ”Not safe for work”.

http://www.xvideos.com/video822048/phallusifer_-_the_immoral_code_black_metal_porn_

Jag känner mig faktiskt lite snuvad på konfekten. När man hör konceptet black metal-porrfilm så tänker man ju direkt att detta måste vara något i hästväg. Jaja, bättre lycka nästa gång.

På återseende.

/Hatpastorn

14 svar till “Phallusifer – The Immoral Code.”

  1. Gör mitt första inlägg, och med det tillägga (Vit)hatten av för exceptionellt trevlig blogg. Har snappat upp mängder med matnyttigt och lika mycket onyttigt men ack så nödvändigt vetande! Anledningen till första inlägget är faktiskt inte musik-relaterat, för det sköter ni bättre. Utan att jag själv faktiskt också funderat en del kring porrfilmstitlar, och jag antar att det var likadant för dig, man måste få dom ur sig! Om jag en vacker(?) dag skulle utföra en kraftig sax-vändning i karriärval till homo-erotisk porrfilmsregissör så har ju titlarna på trilogin redan serverats på silverfat:

    Götes anal – eller vem drog ur buttpluggen
    Götes anal 2 – Analkampen
    Götes anal 3 – Analkungens hemlighet

    Med tanke på hur drastiskt ett dito karriärbyte skulle bli får man väl hoppas på att någon som redan är i branschen tar detta gyllene tillfälle i akt.

  2. Missminner jag mig helt, eller hade inte Dark Funeral något liknande på gång? Iallafall soundtracket?

  3. Angående Dark Funeral-grejen var väl det en rätt skapligt extrem BDSM-rulle med blod och grejer där en av de kvinnliga skådisarna kröp omkring på scenen när DF spelade. Hette ”Club Satan” om jag inte missminner mig. Har den någonstans i porrgömmorna, riktigt usel och bitvis motbjudande, så klart.

  4. Nattjägarn Says:

    Japp, korrekt om CloseUp-bilagan, har den själv i nån bokkasse på vinden. Stämmer att den hette Club Satan. Här är en officiell musikvideo och låten the shadow:

    (Och nej, jag har tyvärr inte sett den filmen)

  5. Det var ett sådant monumentalt antiklimax när man slog på Phallucifer och upptäckte att INGEN hade corpse paint, bortsett från kameramannen enligt icke trovärdiga källor. Hade dessutom förväntat mig lite hejiga poser av enhtronedlallaren, typ plocka osynliga äpplen och puta med hakan medan han bökade på där bak. Något! Han skulle åtminstone kunnat åkalla djävulen när han ejakulerade men inte ens det gjorde han. Gör om, gör rätt som di säger’t.

  6. ”In Diana Jones” är en titel som i alla fall använts för en fiktiv film. I en deckarrulle av något slag, med en titel jag glömt, går hjälten in på en specialbutik där det på väggen hänger en affisch som gör reklam för förstnämnda film.

  7. Getsodomiten Says:

    Gjorde det fatala misstaget att dra hem denna film (finns på Piratbukten om någon mot förmodan skulle vara intresserad) och det är nog något av det mer avtändande jag någonsin har sett. Min snopp växer fan inåt nu bara när jag tänker på eländet.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: